Selekcjonujemy okna dla mieszkania

Nabywając mieszkanie z sektora pierwotnego albo wznosząc nowy budynek mieszkalny bądź dokonując zakupu na rynku wtórnym często stajemy przed potrzebą wymiany albo montażu nowych okien.

okno budynek
Cyklicznie mniema się, że selekcja|wybranie|wybór} okien najczęściej sprowadza się do wyboru stolarki okiennej i kolorystyki. To jednak fałsz, obecnie należałoby zapoznać się z atrybutami technicznymi takich okien przed ich wyborem.

Które aspekty określają jakość okna?

Współczynnik przenikania ciepła, to nadrzedny atrybut który bierzemy pod lupę w wyborze okna. Mianem energooszczędne okna idzie określić takie, jakie mają ten wskaźnik na pułapie 1.0W/m2. Następnymi atrybutami są wodoszczelność i wytrzymałość na obciążenia podmuchami wiatru, tym aspektem powinny interesować się rodziny zamierzające rezydować na wyższych piętrach. Wodoszczelność jest przez wielu zawodowców parametrem, który definiuje solidność okna. Inny atrybut to wskaźnik przenikania energii słonecznej. Jest sformułowany w procentach i jest ważny przeważnie w zimie. Albowiem wyższy atrybut to lepsze grzanie schronienia zimą z wykorzystaniem energii słonecznej. Późniejszy ważny atrybut to wskaźnik przenikania światła, nie powinien on być mniejszy niż 70 %. Im wyższy aspekt tym jaśniej w lokalu, mniej wyda się na oświetlenie. I na koniec jeszcze jeden ważny aspekt, jakim jest wskaźnik wyciszania hałasu. Normalnie okna mają ten wskaźnik na poziomie 30-35 dB i jest on wystarczający.
okno wieżowiec

Czy wartościowa jest wentylacja?

Na ogół taka wentylacja w oknach jest uzyskiwana przez nawiewniki. Czy wskazane jest się na to zdecydować? Istotnie tak, albowiem umożliwia to poprawną wentylację budynku mieszkalnego. Bez tego okna się pocą, albowiem na szybie pojawi się para i rosa, co może dodatkowo koszmarnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców lokalu.

Selekcja stolarki
Jeśli żyjemy w domu lub wznosimy dom możemy wyselekcjonować dowolnie z bogactwa propozycji procentów. Przykładowo z propozycji jednostki Optimus System https://www.oknaoptimus.eu/, która oferuje usługi w trójmieście i w całym województwie pomorskim. Jeśli jednak modyfikujemy okna w dużym budynku już tak fajnie nie jest. Wybór stolarki nie może demolować konceptu kompletnego budynku i może owocować nawet karami finansowymi. To jeden z istotnych dowodów przekonujących za tym, że lepiej zakupić dom aniżeli mieszkanie, pomimo że ceny domów są większe.
okno